Ako si vybrať správne slnečné okuliare podľa tvaru tváre

Na obrázku je dvojica, v popredí usmievajúci sa muž a žena. Obaja majú na sebe štýlové slnečné okuliare, ktoré zvýrazňujú ich črty tváre. Žena má svetlé vlasy, nosí okrúhle okuliare so zlatým rámom a jemné náušnice. Muž má hnedé vlasy, hustú bradu a nosí štvorcové okuliare s tmavým rámom. Obaja sú oblečení v ležérnom letnom oblečení, na pozadí je jasná modrá obloha s niekoľkými oblakmi. Celková atmosféra obrazu je letná a bezstarostná.

Okuliare podľa tvaru tváre: Vyzeraj ako filmová hviezda, nie ako komparzista

Takže rozmýšľaš nad novými slnečnými okuliarmi? Výborne! Správne zvolené okuliare dokážu s tvojim vzhľadom narobiť zázraky. Nielenže ochránia tvoje oči pred škodlivým UV žiarením, ale zároveň dokážu podčiarknuť tvoje črty a dodať ti na atraktívnosti. A to sa predsa počíta, či nie?

Problém je, že výber tých správnych okuliarov môže byť poriadny oriešok. Možností je toľko, že sa v nich ľahko stratíš. A posledné, čo chceš, je minúť kopu peňazí za okuliare, v ktorých budeš vyzerať ako komparzista z béčkového filmu. Aby si sa vyhol zbytočným hádkam so svojou polovičkou (alebo ešte horšie, rozchodu!), MANFORUM ti prináša jednoduchý návod, ako si vybrať slnečné okuliare podľa tvaru tváre.

Ako zistiť tvar svojej tváre?

Predtým, ako sa vrhneme na samotný výber okuliarov, je dôležité určiť tvar tvojej tváre. Pozri sa do zrkadla a zameraj sa na tieto body:

 • Čelo: Je tvoje čelo široké, úzke alebo skôr priemerné?
 • Lícne kosti: Sú tvoje lícne kosti výrazné, alebo skôr nenápadné?
 • Sánka: Je tvoja sánka hranatá, okrúhla alebo skôr špicatá?

Na základe týchto bodov môžeš svoju tvár zaradiť do jednej z nasledujúcich kategórií:

 • Okrúhla tvár: Šírka a dĺžka tváre sú približne rovnaké, lícne kosti sú výrazné a sánka je skôr oblá.
 • Štvorcová tvár: Široké čelo, výrazné lícne kosti a hranatá sánka.
 • Obdĺžniková tvár: Dlhšia ako širšia tvár, s rovným čelom, lícnymi kosťami a sánkou.
 • Oválna tvár: Mierne sa zužujúca od lícnych kostí k brade, s jemne zaoblenou sánkou.
 • Srdcová tvár: Široké čelo, úzka brada a výrazné lícne kosti.

Aký tvar okuliarov sa hodí k tvojej tvári?

Teraz, keď už vieš, aký tvar tváre máš, môžeme sa pustiť do výberu tých správnych okuliarov.

Okrúhla tvár: Tvojím cieľom je opticky predĺžiť tvár a dodať jej štruktúru. Siahaj po okuliaroch s hranatými alebo obdĺžnikovými rámami. Skvelou voľbou sú napríklad „wayfarerky“ alebo „clubmastery“. Vyhýbaj sa okrúhlym rámom, ktoré by tvoju tvár ešte viac rozšírili.

Štvorcová tvár: Tvoja tvár je symetrická a výrazná, preto potrebuješ okuliare, ktoré ju zjemnia a opticky zúžia. Ideálne sú oblé alebo oválne rámy, ktoré vyvážia hranaté črty. Dobrou voľbou sú napríklad „aviatorky“ alebo okuliare s motýlíkovým tvarom. Vyhýbaj sa hranatým rámom, ktoré by tvoje črty ešte viac zvýraznili.

Obdĺžniková tvár: Potrebuješ okuliare, ktoré tvoju tvár opticky skrátia a zjemnia. Siahaj po okuliaroch s výraznými detailmi na stranách, ktoré odvedú pozornosť od dlhšej tváre. Skvelou voľbou sú napríklad okuliare s výraznými stranickami alebo s okrúhlym tvarom. Vyhýbaj sa úzkym a hranatým rámom, ktoré by tvoju tvár ešte viac predĺžili.

Oválna tvár: Gratulujeme, máš ideálny tvar tváre, ktorému pristanú takmer všetky typy okuliarov! Môžeš si dovoliť experimentovať s rôznymi tvarmi a štýlmi. Odporúčame ti však vyberať okuliare, ktoré nie sú širšie ako tvoja tvár.

Srdcová tvár: Tvojím cieľom je vyvážiť široké čelo a úzku bradu. Ideálne sú okuliare s úzkym rámom v spodnej časti a širším v hornej časti, ako napríklad „cat-eye“ okuliare alebo okuliare s „aviator“ tvarom. Vyhýbaj sa okuliarom s výraznými detailmi v hornej časti, ktoré by tvoje čelo ešte viac rozšírili.

Nezabudni na detaily!

Výber správneho tvaru rámu je síce dôležitý, ale nezabúdaj ani na ďalšie detaily, ktoré ovplyvňujú celkový dojem z okuliarov:

 • Farba rámu: Vyberaj farbu rámu podľa svojho farebného typu. Ak máš svetlú pokožku a vlasy, siahaj po svetlejších a jemnejších farbách. Ak máš tmavšiu pokožku a vlasy, môžeš si dovoliť aj výraznejšie farby.
 • Farba skiel: Okrem klasických tmavých skiel existuje aj široká škála farebných skiel, ktoré môžu oživiť tvoj outfit. Neboj sa experimentovať!
 • Materiál: Okuliare sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako je kov, plast alebo acetát. Každý materiál má svoje plusy a mínusy, preto si vyber ten, ktorý ti najviac vyhovuje.

A na záver ešte jeden tip: Pri výbere okuliarov sa riaď nielen tvarom svojej tváre, ale aj svojim osobným štýlom a vkuse. Okuliare by ti mali pripadať pohodlné a mali by si sa v nich cítiť dobre.

Tak na čo ešte čakáš? Vyber si tie správne okuliare a zažiar ako pravá filmová hviezda!

A nezabudni, na MANFORUM nájdeš kopec ďalších užitočných rád a tipov nielen zo sveta štýlu, ale aj technikyzdravia a športuzaujímavostívzťahov a sexu a zábavy.

Návrat hore