Hádky vo vzťahu: Ako sa hádať férovo a nájsť spoločné riešenie.

V útulnej obývačke sedí na gauči v napätej atmosfére pár. Muž v sivom svetri a žena v béžovom pulóvri sa na seba pozerajú s výrazmi frustrácie, ale zároveň sa snažia jeden druhého počúvať. V pozadí je vidieť okno s výhľadom na záhradu a knižnicu plnú kníh. Scéna odráža moment konštruktívnej komunikácie počas hádky vo vzťahu.

Keď sa iskrí: Ako zvládnuť hádku vo vzťahu bez zbytočných obetí?

Hádky. Neoddeliteľná súčasť každého vzťahu, či už to priznáme alebo nie. Niekedy pripomínajú letnú búrku – krátke, intenzívne a s osviežujúcim dažďom na konci. Iné zas evokujú skôr hurikán, ktorý za sebou necháva spúšť v podobe zatrpknutosti a nepochopenia. Dobrá správa je, že aj keď sa hádkam úplne vyhnúť nedá (a ani netreba!), dá sa naučiť, ako sa hádať konštruktívne a nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať obom stranám.

MANFORUM ti prináša zopár tipov, ako na to:

1. Stop hre na „Kto má pravdu?“

Prvé a najdôležitejšie pravidlo úspešného zvládania hádok? Prestaňte sa sústrediť na to, kto má pravdu a kto sa mýli. Vo vzťahu nejde o súťaž. Pamätaj, že tvoríte tím a cieľom je nájsť riešenie, nie víťaza a porazeného.

2. Vypočujte si, čo chce povedať aj tá druhá strana

Znie to ako klišé, ale ruku na srdce – koľkokrát ste počas hádky skutočne počúvali, čo vám partnerka hovorí? Naozaj počúvali, bez prerušovania a bez toho, aby ste v duchu už formulovali svoju obhajobu? Skúste nabudúce potlačiť nutkanie okamžite reagovať a dajte priestor aj jej pohľadu na vec. Možno zistíte, že sa na veci pozeráte z dvoch rozdielnych uhlov pohľadu a pochopenie jej perspektívy vám pomôže nájsť kompromis.

3. Zamerajte sa na pocity, nie na obviňovanie

Vety typu „Ty vždy…“ alebo „Ty nikdy…“ sú ako benzín do ohňa. Zaručene len prilejú olej do ohňa a eskalovať hádku do nebies. Skúste sa radšej zamerať na to, ako sa v danej situácii cítite vy a čo by ste potrebovali. Namiesto „Ty si na mňa opäť zabudol!“ skúste povedať: „Je mi ľúto, že si zabudol na naše dnešné plány, cítim sa sklamaný.“ Takéto vyjadrenie je oveľa menej útočné a dáva partnerke priestor na pochopenie a empatiu.

4. Dajte si pauzu, ak je to potrebné

Niekedy emócie jednoducho pracujú na plné obrátky a v takom prípade je lepšie dať si od seba na chvíľu pauzu. Dohodnite sa, že sa k téme vrátite neskôr, keď budete obaja pokojnejší a budete schopní viesť konštruktívny dialóg. Choďte sa prejsť, zacvičte si, prečítajte si niečo – dôležité je upokojiť sa a získať odstup od vyhrotenej situácie.

5. Hľadajte kompromisy a riešenia

Pamätáte si na bod jedna? Ide o to, aby ste našli riešenie, ktoré bude vyhovovať obom. To si vyžaduje ochotu robiť kompromisy a hľadať možnosti, ktoré uspokoja potreby oboch strán. Nie je to vždy jednoduché, ale výsledok – harmonický a zdravý vzťah – za to určite stojí.

6. Nezabúdajte na maličkosti

Po každej, aj tej najväčšej búrke, nakoniec vyjde slnko. Nezabúdajte na to ani po hádke. Povedzte si, že sa ľúbite, objímte sa, doprajte si spoločný večer pri dobrom filme alebo si zájdite na večeru. Ukážte si, že vám na sebe záleží a že napriek občasným nezhodám tvoríte jeden tím.

Hádky sú prirodzenou súčasťou každého vzťahu. Dôležité je, ako sa k nim postavíte a či ich budete brať ako hrozbu alebo ako príležitosť na rast a upevnenie vášho vzťahu.

Návrat hore