Prestaň prokrastinovať! 5 trikov ako sa okamžite motivovať

vystresovaný muž s množstvom úloh ktoré nestíha

Chceš byť kráľom vlastného života? Tak sa prestaň vyhovárať!

Poznáme to všetci. Máme kopu práce, kopu povinností a kopu sľubov, ktoré sme si dali. No namiesto toho, aby sme sa do toho pustili, radšej scrollujeme zábavu na TikToku, pozeráme zbytočné videá na YouTube alebo sa preklikávame zaujímavosťami na sociálnych sieťach. Prokrastinácia je metlou dnešnej doby a je jedno, či si 20-ročný študent, 40-ročný manažér, alebo 60-ročný dôchodca. Všetci jej občas podľahneme. Ale čo s tým? Ako sa z toho začarovaného kruhu vymaniť a konečne začať robiť to, čo naozaj chceme?

MANFORUM ti prináša 5 trikov, ktoré ťa nakopnú a pomôžu ti prestať prokrastinovať.

1. Rozdeľ si úlohy na menšie časti

Možno ti tá hora práce pripadá nezdolateľná. Máš pred sebou projekt, ktorý sa zdá byť nekonečný, alebo úlohu, ktorá ťa desí už len pri pomyslení na ňu. Práve preto prokrastinuješ. Bojíš sa začať, lebo sa ti zdá, že to nikdy nedokončíš. Riešenie je jednoduché: rozdeľ si úlohu na menšie, zvládnuteľné časti.

Namiesto toho, aby si si povedal: “Dnes napíšem celú bakalárku,” si daj cieľ: “Napíšem úvod.” Keď úvod dokončíš, budeš mať pocit úspechu a motiváciu pokračovať ďalej.

2. Vytvor si harmonogram a drž sa ho

Áno, znie to nudne a otravne, ale funguje to. Stanov si pevný čas, kedy sa budeš venovať práci a kedy oddychu. Ak si povieš: “Dnes spravím niečo do školy,” je veľmi pravdepodobné, že skončíš pri telke s ovládačom v ruke. Ale ak si do kalendára zapíšeš: “Od 10:00 do 12:00 píšem bakalárku,” budeš mať oveľa väčšiu motiváciu sa do toho pustiť.

A čo je najdôležitejšie: dodržuj svoj harmonogram! Žiadne výhovorky!

3. Nájdi si svoj “power time”

Každý z nás má čas, kedy je najproduktívnejší. Niekto funguje lepšie ráno, niekto večer. Zisti, kedy máš najviac energie a koncentrácie a naplánuj si náročné úlohy na toto obdobie. Ak si ranné vtáča, nechaj si písanie seminárky na ráno. Ak si nočná sova, vrhni sa na to večer.

4. Odmeň sa za úspechy

Dokončil si kapitolu v bakalárskej práci? Super! Dal si si ten kardio tréning, ktorý si odkladal už týždeň? Výborne! Odmeň sa za to! Nie, nemusíš si kupovať nové auto. Stačí malá radosť, ktorá ti zdvihne náladu a posilní tvoju motiváciu. Choď si zabehať, daj si kávu s kamarátmi, prečítaj si pár strán z obľúbenej knihy.

5. Nájdi si parťáka

Vieš, čo je lepšie, ako prekonávať prokrastináciu sám? Prekonávať ju s niekým! Nájdi si partnera v boji, s ktorým sa budete navzájom motivovať. Môže to byť kamarát, kolega, alebo aj tvoja partnerka. Dohodnite si spoločné ciele a navzájom sa kontrolujte, či ich plníte. Ak budeš vedieť, že niekto na teba dohliada, budeš mať oveľa väčšiu motiváciu makať.

Prokrastinácia je zákerná, ale dá sa s ňou bojovať. Vyskúšaj tieto triky a uvidíš, že to pôjde ľahšie. A nezabudni: nie si v tom sám! MANFORUM je tu pre teba a tvoj štýl života.

Bonusový tip: Vypni si notifikácie!

Nič ťa nerozptyľuje viac ako neustále pípanie mobilu. Vypni si notifikácie zo sociálnych sietí a sústreď sa na prácu. Vrátiš sa k nim neskôr, keď budeš mať hotovo.

Návrat hore