Deti alebo kariéra? Ako nájsť rovnováhu a byť úspešný na oboch frontoch.

Muž s bradou v kockovanej košeli sedí pri stole a usmieva sa na malé dieťa sediace vedľa neho. Dieťa sa tiež usmieva a vyzerá byť nadšené, kým sa obaja pozerajú na obrazovku notebooku pred nimi. Scéna je teplá a rodinná, s rôznymi hračkami a knihami v pozadí, čo naznačuje, že sa nachádzajú v domácnosti alebo detskej izbe.

Zvládnuť oboje ako moderný chlap – misia (ne)možná?

Gratulujem, stal si sa otcom! Alebo sa na to práve chystáš? Alebo si len ambiciózny chlap, ktorý túži po úspechu v práci aj v súkromí? Tak či onak, pravdepodobne sa stretávaš s dilemmou, ktorá trápi mužov už po celé generácie: Ako zladiť rolu otca a úspešného profesionála?

Dobrá správa je, že to nie je nemožné. S trochou plánovania, kreativity a ochoty robiť kompromisy môžeš byť skvelým otcom a zároveň úspešným v tom, čo ťa baví. MANFORUM ti prináša zopár tipov, ako na to.

1. Minimalizmus nie je len trendy slovo, ale štýl života:
Prvým krokom k nájdeniu rovnováhy je zjednodušenie si života – minimalizmus. Zbav sa zbytočností, ktoré ti kradnú čas a energiu. Upratuj menej dôležité aktivity a sústreď sa na to, čo je pre teba naozaj dôležité – rodina a práca (a možno aj nejaká tá zábava pre zdravý rozum).

2. Komunikácia je základ, nielen vo vzťahoch a sexe: Otvorená a úprimná komunikácia s partnerkou je kľúčová. Porozprávajte sa o svojich očakávaniach, potrebách a o tom, ako si môžete navzájom pomôcť pri zvládaní povinností. Neboj sa požiadať o pomoc aj ostatných členov rodiny alebo priateľov.

3. Plánovanie je tvoj nový najlepší priateľ: Vytvorte si spoločný kalendár, do ktorého si budete zapisovať pracovné povinnosti, termíny u lekára, krúžky detí, ale aj čas pre seba a spoločné chvíle. Pomôže vám to udržať si prehľad a vyhnúť sa zbytočnému stresu.

4. Flexibilita je viac než len dobrý strečing: Skús sa so svojím zamestnávateľom dohodnúť na flexibilnom pracovnom čase alebo možnosti pracovať z domu. Vďaka technike, ako sú notebooky a smartfóny, to dnes už nie je nič nemožné.

5. Kvalita je viac ako kvantita: Nejde o to stráviť s deťmi každú voľnú minútu, ale o to, aby ste si spoločný čas užili naplno. Vypnite telefóny, zabudnite na prácu a venujte sa len sebe. Zahrajte si spoločenskú hru, choďte na prechádzku do prírody alebo si len tak čítajte rozprávky.

6. Nezabúdaj na seba: Aj keď si teraz otec, stále si aj partner, priateľ a v neposlednom rade aj človek s vlastnými potrebami. Dopraj si dostatok spánku, zdravo sa stravuj, venuj sa športu alebo svojim záľubám. Zdravie a šport by mali byť neoddeliteľnou súčasťou tvojho života, pomôžu ti zvládať stres a udržiavať si energiu.

7. Financie vo vzťahu si zaslúžia pozornosť: Deti so sebou prinášajú aj zvýšené finančné nároky. Vytvorte si rodinný rozpočet a uistite sa, že máte dostatok peňazí na pokrytie všetkých výdavkov.

8. Neboj sa hľadať inšpiráciu a zaujímavosti: Na internete nájdeš množstvo užitočných rád a tipov od iných otcov, ktorí sa snažia skĺbiť rodičovstvo s kariérou. MANFORUM je tu pre teba s ďalšími článkami a radami do života moderného muža.

9. Neboj sa chýb a hľadaj vlastnú cestu: Nie každý deň bude perfektný. Budú dni, keď budeš mať pocit, že nestíhaš, že zlyhávaš ako otec aj ako profesionál. To je v poriadku. Dôležité je, aby si sa nevzdal a stále sa snažil nájsť tú správnu rovnováhu pre seba a svoju rodinu.

Pamätaj, že byť dobrým otcom a úspešným mužom sa navzájom nevylučuje. S trochou snahy a trpezlivosti môžeš byť oboje a žiť spokojný a naplnený život.

Návrat hore